Honourboard

NSW Waratahs

(Includes players from Balmain, Glebe, Glebe - Balmain & Drummoyne FC's)

Source: "The Guardians of the Game - The History of NSW Rugby (2004) by JG Mulford.

Name Career Caps Known Clubs, Towns, Districts
HD (Henry) Creer 1882 -1884 3 Balmain
RW (Bob) Thallon 1882 -1883 10 Balmain
EM (Ewen) Cameron 1882 -1888 12 Balmain
MH (Michael) Howard 1882 7 Balmain
C Hawkins 1882 -1884 8 Balamin
CG (Charles) Cameron 1883 -1886 6 Balmain, Wallaroo
J Vaughan 1884 1 Balmain
S Dean 1884 4 Balmain
J Austin 1886 -1888 8 Glebe
HB (Henry) Woolnough 1886 6 Balmain
E (Edward) Eyre 1894 4 Glebe, Manly
G McGregory 1895 2 Balmain
WR (Bill) Hardcastle 1898 2 Sydney, Glebe
EJ McMahon 1899 -1901 13 Pirates, Glebe, Wests
JE (James) Joyce 1899 -1903
17
Glebe
TB (Tom) Costello 1900 -1902
11
Glebe
E (Ed) Halloran 1900 -1902
6
Balmain
V (Victor) Harris 1900 -1903
4
Glebe
J (John) Conlon 1901 -1902
3
Glebe
A (Alec) Burdon 1901 -1906
34
Glebe, Sydney
AR (Albert) Conlon 1901 -1902
4
Glebe
F (Frank) Roberts 1901
3
Glebe
A (Alf) Dobbs 1901
3
Balmain
P (Peter) Moir 1903
7
Bathurst, Glebe
R (Reg) Harris 1903 -1904
7
Sydney Uni., Glebe
JC (Jim) Clarken 1904 -1912
24
Glebe, Randwick
CH (Chris) McKivat 1905 -1909
16
Glebe, Orange
TS (Tom) Griffin 1907 -1912
35
Glebe, Norths
RH (Robert) Graves 1907
4
Balmain
JJ (Jack) Hickey 1908 -1909
12
Glebe
SA (Syd) Middleton 1908 -1911
12
Glebe
RR (Bob) Craig 1908 -1909
4
Balmain
TJ (Tom) Eagar 1908 -1909
4
Glebe
GA (George) Widmer 1909 -1910
7
Balmain, Glebe
M (Munro) Fraser 1909 -1911
10
Glebe
V (Victor) Anderson 1910
1
Glebe
W Thomas 1910
1
Glebe
R (Bob) Stuart 1910 -1911
6
Glebe
JT (James) Wylie 1911 -1912
5
Glebe
FGH (Fred) Kirkby 1911 -1912
4
Blamian
CA (Claude) O'Donnell 1912 -1914
9
Glebe
WT (Bill) Watson 1912 -1920
22
Newtown, Glebe-Balmain
LW (Larry) Wogan 1912 -1924
37
Glebe, Glebe-Balmain, Wests
M (Montague) Massy-Westropp 1912 -1914
5
Sydney, Glebe, Wests
G (Gus) Walters 1913 -1914
5
Glebe
H Barnes 1914
4
Balmain
W (Bill) O'Toole 1914
3
Glebe
F (Frank) Buckle 1914
2
Glebe
KM (Keith) Garrett 1919
1
Glebe-Balmain
AV (Arthur) Mayne 1919 -1922
10
Glebe-Balmain
GR (George) McKay 1919 -1922
14
Newtown, Wests, Glebe-Balmain,
RM (Bob) Friend 1919
6
Glebe-Balmain
PN (Peter) Buchanan 1919 -1923
7
Glebe, Glebe-Balmain
JC (Clarrie) Ives 1919
2
Glebe-Balmain
VA (Viv) Dunn 1919 -1921
15

Junee, Glebe-Balmain, Australian

Imperial Forces
JH (John) Bond 1919 -1921
16
Glebe-Balmain, Norths (Newcastle)
RL (Roland) Raymond 1920 -1923
13
Sydney Uni., Glebe-Balmain
RE (Ray) Elliott 1920 -1923
25
Glebe-Balmain
CL (Charlie) Fox 1920 -1928
35
GPS Old Boys, Glebe-Balmain, Norths
TSR (Tom) Davis 1920 -1925
33
Glebe-Balmain, Wests
WS (Walter) Friend 1920 -1923
10
Glebe-Balmain
OE (Otto) Nothling 1921 -1924
33
Sydney Uni., Glebe-Balmain
AC (Johnnie) Wallace 1921 -1928
30
Sydney Uni., Glebe-Balmain
RT (Reg) Ferguson 1922 -1930
12
YMCA, Glebe-Balmain, Drummoyne
HE (Harry) Tancred 1923
2
Glebe-Balmain
DJ (Dan) Erasmus 1923
6
Glebe-Balmain
JL (Jack) Duncan 1923 -1930
18

YMCA, Randwick, Norths, Glebe-

Balmain
EV (Ernie) Ritchie 1924 -1925
4
Glebe-Balmain
C (Charles) Bondfield 1925
1
Glebe-Balmain
EJ (Ernie) Reid 1925
9
Glebe-Balmain, Easts
JW (Wylie) Breckenridge 1925 -1930
34
Glebe-Balmain
HF (Harry) Woods 1925 -1930
33
YMCA, Easts, Glebe-Balmain
JA (Jack) Ford 1925 -1930
47
Glebe-Balmain, Drummoyne
FG (Fred) Doran 1925
2
Glebe-Balmain, Manly, Norths
AN (Arthur) Finlay 1926 -1930
40

Sydney Uni., Randwick, Glebe-

Balmain
JL (Jim) Tancred 1926 -1929
19
Glebe-Balmain
G (George) Mackay 1926
1
Glebe-Balmain
AC (Clyde) Cant 1927 -1928
2
Manly, Glebe-Balmain, Wests
GTB (Bryan) Palmer 1927 -1931
7
Glebe-Balmain, Drummoyne, Dubbo
RJ (Roland) Waddington 1927 -1929
3
Sydney Uni., Glebe-Balmain
WH (Bill) Cerutti 1927 -1939
58
YMCA, Glebe-Bal., Drummoyne,
EE (Eric) Ford 1927 -1929
27
Glebe-Balmain, Drummoyne
AJ (Arnold) Tancred 1927 -1928
14
Glebe-Balmain
SJ (Syd) Malcolm 1927 -1934
44

Cook's Hill Surf Club, YMCA, Glebe-

Balmain, Manly
WJ (Wilfred) Gay 1928
1
Glebe-Balmain
HMcB (Mick) Stewart 1930
4
Glebe-Balmain, Wests, Easts
EA (Alan) Newton 1931
3

Easts, Sydney Uni., Glebe-Balmain,

Drummoyne
ME (Martin) Butler 1931 -1933
10
Drummoyne
HA (Harold) Tolhurst 1931 -1933
9
Glebe-Balmain, Manly
JB (John) Barker 1932
3
Drummoyne
CN (Cliff) Campbell 1932 -1934
4
Glebe-Balmain, Drummoyne
FG (Frank) McPhillips 1932
1
Drummoyne
JD (Jack) Kelaher 1932 -1939
17
Drummoyne, Manly, Norths (ACT)
RJ (Ron) McCaffery 1932 -1939
5
Drummoyne, Glebe-Balmain
JM (Jim) Sharman 1933
1
Drummoyne
RLF (Russell) Kelly 1933 -1939
28
Drummoyne, Wests, Norths
DA (David) Walker 1934 -1936
3
Drummoyne
GR (Rex) Larnach-Jones 1934 -1935
7
Randwick, Glebe-Balmain, Wests
JH (Jack) Malone 1935 -1939
18
Drummoyne
R (Ron) Rankin 1935 -1946
22
Drummoyne, Randwick
H (Harry) Crow 1935
1
St.George, Glebe-Balmain, Gordon,
KM (Mac) Ramsay 1935 -1939
13

Drummoyne, Randwick, Hawkesbury

AC
RS (Robert) Miller 1935 -1939
3

St.George, Drummoyne, Fire

Brigades
RJA (Ron) O'Gorman 1935
1
Drummoyne
JW Ryan 1936
1
Drummoyne
KR (Keith) Gilleland 1937 -1938
5
Drummoyne
RLL (Bob) McCarthy 1938
2
Drummoyne
VA (Vernon) Auland 1938
2
Drummoyne
DJ (Des) Carrick 1939
4
Drummoyne, Gordon
AG (Arthur) Bowrey 1939
5
Drummoyne
JW (Jackie) Rowse 1939
2
Drummoyne
D (Doug) McCloskey 1945
1
Drummoyne, Sydney Uni.
E (Eric) Freeman 1945
1
Drummoyne
OW (Owen) Houston 1945
1
Drummoyne
DP (Des) Bannon 1946
1

Armidale Teachers, Drummoyne,

Parramatta
DH (Doug) Keller 1947
6
Drummoyne, Sydney Uni.
WA (Warren) Marsden 1948 -1949
2
Drummoyne, Randwick 
AA (Arthur) Lennox 1948
2
Drummoyne
RT (Ray) Walker 1951
1

United Services, Drummoyne

R (Ray) Colbert 1952 -1953
3
Drummoyne
P (Peter) Cox 1952
1
Drummoyne
RG (Geoff) Wilkin 1953
1
Drummoyne
T (Tod) Davis 1953
1
Drummoyne, Sydney Uni., Randwick
AR (Athol) Folbigg 1954
3
Drummoyne, Navy (ACT)
RT (Ray) Love 1954
1
Drummoyne
KJ (Keith) Ellis 1956 -1960
8
Manly, Drummoyne
IEJ (Ian) Moutray 1959 -1963
4
Drummoyne
RJ (Jim) Lisle 1960 -1961
7
Drummoyne
K (Kevin) Graham 1960
1
Drummoyne
JE (John) Freedman 1961 -1963
3
Drummoyne, Gordon
GV (Greg) Davis 1963 -1972
27
Drummoyne
P (Peter) Strauss 1963
1
Drummoyne
JL (John) Williams 1963 -1964
2
Drummoyne, Randwick
R (Ray) Pride 1964
3
Drummoyne
R (Bob) Wilson 1964
1
Drummoyne
M (Malcolm) Ross 1964
1
Drummoyne
G (Graham) Stevens 1965
3
Drummoyne
AM (Alan) Cardy 1966 -1968
6
Drummoyne
RW (Bob) Lay 1966
2
Drummoyne, Randwick
AN (Arthur) McGill 1968 -1973
19
Drummoyne
AJ (Alan) Skinner 1969
1
Drummoyne, Eastwood
J (John) Holt 1969
1
Drummoyne
RL (Ross) Birrell 1969
1
Drummoyne, Norths
EN (Eric) Tindall 1969 -1973
6
Drummoyne
SA (Steve) Williams 1980 -1985
21
Drummoyne, Manly, Dubbo
C (Craig) Wells 1991 -1992
10
Drummoyne, Norths
M (Meli) Nakauta

1997

4

Drummoyne, Parramatta, Manly,

Warringah
T (Travis) Hall 1997 -1999
6
Eastwood, Drummoyne